If it costs $10 to set up and later clean a bagel press and bagels cost $1 per week, per bagel, to store, how many times should the bagel press be run each week to produce 500 bagels a week to be sold continuously?
If it costs $10 to set up and later clean a bagel press and bagels cost $1 per week, per bagel, to store, how many times should the bagel press be run each week to produce 500 bagels a week to be sold continuously?
A.Once.
B.Twice
C.3 times.
D.4 times
正确答案:3 times.